FITOTERAPIA CHORÓB UKŁADU RUCHU CZ. II - POLSKIE ZIOŁA WYKORZYSTYWNE W FITOTERAPII UKŁADU RUCHU
A jak arnika
Ziele arniki stosujemy na obrzęki, stłuczenia , siniaki, zapalenia stawów, ścięgien, mięśni.
Arnika górska działa przeciwzapalnie ( za to odpowiada helenalina), odkażająco (olejek eteryczny). Hamuje zakażenia, pobudza fagocytozę. A co to spytacie - otóż fagocytoza to biologiczna umiejetność organizmu do pochłania patogenów chorobotwórczych. Więc fajnie.
Co zrobić z arniki?
Maść arnikowa
100 ml maceratu olejowego z arniki rozpuszczamy w kąpieli wodnej z 13 g wosku pszczelego (może być sojowy). Kiedy mieszanina lekko przestygnie dodajemy Ok 13 kropli olejku goździkowego. Istotne jest, żeby olejek dodawać ZAWSZE do wystygniętych płynów - w gorących olejach, lub naparach wszystko co dobre nam odparuje. Przygotowaną maść przelać do słoiczków , zostawić do stęgnięcia.
Warto wiedzieć, ze w Polsce arnika górska jest objęta całościowa ochroną, zatem pozyskujemy ją z hodowli, ogrodu, lub zielarni.
Nalewka arnikowa
Ziele arniki - może być suszone - Ok 2 łyżek zalewamy 0,5 l alkoholu 70% w temperaturze pokojowej, lub lekko podgrzanego (ogólnie jest zasada - suszone zioła zimny alkohol lub olej, świeże zioła - olej lub alkohol w temperaturze Ok 60%). Zostawiamy w ciemnym i suchym miejscu na około 14 dni.
Przecedzamy. Stosujemy w formie okładów i kompresów.
Hakorośl rozesłana aka czarci pazur
Ta roślina akurat pochodzi z Afryki Południowej, ale w fitoterapii układu ruchu jest kluczowa, wiec nie mogę jej pominąć. Swoją nazwę zawdzięcza niechlubnej umiejętności "czepiania się" do sierści zwierząt, niestety czasem boleśnie je przy tym raniąc. Dla człowieka i jego układu ruchu jest łaskawsza - działa przeciwbólowo, przeciwreumatycznie, przeciwartretycznie - dzięki gorzkim irydoidom znajdującym się w korzeniu.
Hakorośl stosować w formie kapsułek - jest to sproszkowany korzeń, 3-5 g, co 1-6 godzin, w przypadku dolegliwości reumatycznych nawet przez wiele miesięcy.
Nalewka z hakorośli
1 cześć rozdrobnionego korzenia zalewamy 3 częściami wódki. Odstawiamy w ciemne i suche miejsce na 14 dni. Przecedzamy. Zażywamy po 5 ml 3x dziennie.
Odwar
Łyżeczkę sproszkowanego korzenia zalać 100 ml gorącej wody, gotować przez 10 minut. Odstawić na 30 min , przecedzić (z korzeni robimy odwary). Pic dzieląc na części.
Podagrycznik
Niewielka sięgająca do 90 cm bylina. Okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec. Najlepiej używać młode liście podagrycznika, później mogą nabrać goryczy. W Niemczech jest to popularna roślina do wiosennych sałatek. Wraz z pokrzywa na przednówku sprawdza się świetnie jako napar czyszczący krew, oczyszczający organizm po zimie. Zazwyczaj tez rosną razem - natura wie kogo z kim w jednej ławce posadzić 😉
Na co stosować?
Już od czasów średniowiecza używano podagrycznika w…..podagrze. (Dna moczanowa)
Pijemy napary - 2 łyżki świeżego lub suszonego ziela, zalewamy gorąca woda, zostawiamy pod przykryciem na 15 min. Pijemy 2,3 filiżanki dziennie w kuracjach 3 tygodniowych.
Dzika sałatka
- garść młodych liści podagrycznika
- cebula
- 2 jajka na twardo
-3 garście gwiazdnicy
- kiszona rzodkiewka
- kiełki wybranej rosliny
- oliwa z oliwek, sól, pieprz do smaku
Podagrycznik, gwiazdnice, kiełki opłukujemy. Gotujemy jajka na twardo, siekamy na ćwiartki cebulę, kiszone rzodkiewki na plasterki. Mieszamy składniki w misce, doprawiamy oliwa, solą i pieprzem. Dla osób jedzących nabiał polecam serdecznie plastry grillowanego halloumi na wierzch😉
Królowa pokrzywa
Jak już w poprzedniej części pisałam, przecieru,styczne właściwości pokrzywy wspominane są już w wierzeniach ludowych. Do dziś z powodzeniem w tych celach pokrzywę stosować możemy, a nawet powinniśmy. Pokrzywa działa, jedziemy z tym:
diuretycznie, wzmacniająco, "czyści krew", poprawia przemianę materii, działa przeciwgośćcowo, przeciwanemicznie, przeciwkrwotocznie, przeciwreumatycznie, przeciwcukrzycowo, łagodzi bóle artretyczne, sztywność stawów, zapobiega niszczeniu się chrząstki stawowej.
Co zrobić z pokrzywy? Dziś zajmiemy się lekarstwem, wkrótce kulinariami.
Wielofunkcyjna będzie nalewka pokrzywowa - możemy stosować ja wewnętrznie i zewnętrznie.
Pół szklanki liści pokrzywy zalać 300 ml wódki w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzanej. Odstawić w ciemne i suche miejsce na 14 dni, po tym czasie przecedzić. Zażywać 5 ml zlewki 3,4 razy dziennie. Zewnętrznie nacierać bolące miejsca.
Wiązówka błotna
Smakuje i pachnie migdałami, leczy jak aspiryna. Stosujemy kiedy boli, podczas stanów zapalnych, kiedy gorączka, bóle stawów, mięśni, bóle reumatyczne. Świetna na rwę kulszową, artretyzm i reumatyzm.
Wiązówkę stosujemy w roztworach wodnych lub alkoholowych. Herbatki, napary są naprawdę przeeeepyszne - dzięki wanilinie znajdującej się w wiązówce. 1 łyżkę kwiatów wiązówki zalać gorąca wodą, zaparzać 5 minut pod przykryciem. Pic 2-3 filiżanki dziennie.
Nalewka wiązówkowa
Nalewka z wiazkowki błotnej, ze względu na salicylany sprawdzi się w bólach podczas rwy kulszowej.
1 cześć kwiatów i ziela wiązówki zalewamy 3 częściami wódki. Zostawiamy do wytrawienia na 14 dni. Przecedzamy. Pijemy po 18 ml , 3 razy dziennie.
Żywiciel kości - żywokost
Sprawdzi się przy złamaniach, uszkodzeniach kości, w zapaleniu okostnej, bólach stawów, mięśniowych, ścięgien. Regeneruje naskórek. Zawiera alantoinę, krzemionkę, śluzy. Alantoina zbawienna dla kości najlepiej rozpuszcza się w wodzie i alkoholu lub w roztworach wodno-glicerynowych, w olejach niekoniecznie.jeśli chcemy zatem zrobić maść żywokostową - to z wyciągu glicerynowego, lub ze sproszkowanego żywokostu.
Jednak jako pierwsza pomoc przy skręceniu kostki, urazie - po prostu w wypadku nagłej potrzeby lepiej sięgnąć po szybsze i prostsze sposoby - całe szczęście takie tez istnieją!
Okład żywokostowy
Świeży korzeń żywokostu (najlepiej świeży - naocznie zobaczycie wtedy ilość śluzów w korzeniu!) posiekać bardzo drobno, lub przez szmatkę rozmłotkować. Ogólnie chodzi o to, żeby go jak najdrobniej rozdrobnić 😉 Taką papkę spryskujemy spirytusem, nakładamy w chore miejsce, owijamy folią spożywczą, następnie obwiązujemy bandażem. Okład zostawiamy na noc.
Źródła:
Senderski M., E., Ziola w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu, oraz innych dolegliwości i schorzeń układu ruchowego
Różański Henryk, Fitoterapia 3
Komentarze
Prześlij komentarz